Ekonomické výhody identifikačních systémů
Mezi přímé úspory patří především snížení pracovní kapacity ušetřené v účetním oddělení, kde dochází k tvorbě ručních výstupů z datové základny organizace. Pořízením docházkového systému získáte přehled o odpracovaných hodinách svých zaměstnanců, budete mít možnost regulovat výši přesčasových hodin a mimo jiné možnost propojení se svým mzdovým systémem a maximálně tak zjednodušit zpracování docházky. Vzhledem k databázové evidenci získaných dat lze vzájemně propojit mzdový program a systém evidence docházky. Tím se uspoří čas zaměstnanců při vyplňování mzdových výkazů a zároveň se eliminuje možnost chybných záznamů a následně čas při jejich odstraňování.
Mezi nepřímé úspory patří zvýšení pracovní disciplíny zaměstnanců, ochrana budov a know-how firmy před neoprávněným vstupem osob, využívání intranetové komunikace pro online spojení s centrální databází a tím šetření času zaměstnanců organizace. Dle našich zkušeností z implementace systému Aktion.NEXT je průměrná doba návratnosti investice v rozsahu 3 až 4 let a někdy i méně.
Přínosy pro bezpečnost
Kromě dokonalé evidence docházky jsou často užívaným přínosem identifikačního systému také bezpečnostní aplikace, které umožňují sledování a kontrolu vstupních a vjezdových míst do areálu společnosti. Mezi nejčastější instalace přístupového systému se řadí ovládání vjezdových závor na firemní parkoviště, vstupy do administrativních budov, kanceláří, zaměstnaneckých šaten a dalších míst, která vyžadují zvýšenou kontrolu pohybu osob.
Dalším přínosem je možnost nastavení přístupových oprávnění do jednotlivých prostor nebo provozů. Při využívání čipových karet a snímačů s elektronickými zámky lze pro zaměstnance stanovit „přístupné“ a „nepřístupné“ zóny. Zamezí se tak pohybu zaměstnanců např. do speciálních provozů, výzkumných laboratoří apod. Lze tak rovněž zjišťovat pohyb zaměstnanců po budově, kdo, kde a jak dlouho se zdržel. Systém také dokáže evidovat pokusy o neoprávněný vstup do zakázané zóny nebo pokus o násilné otevření dveří. Zavedením přístupových systémů se omezí volný a nekontrolovatelný pohyb osob v určitých prostorách objektů.
Biometrická identifikace
V objektech pro zvýšení bezpečnosti je vhodné pro identifikaci osob využít biometrické charakteristiky, jako např. otisk prstu či oční duhovka. Biometrická identifikace přináší dvě hlavní výhody oproti identifikaci přes fyzické nosiče, jako jsou karty či čipy. První výhoda pro provozovatele systému je, že přístupové a docházkové systémy ověří identitu osoby a ne jenom média. Provozovatel tak ví, že v 8:05h přišel pracovník XY a ne jeho karta. Je jisté, že daný otisk nemohl nikdo nikomu vypůjčit anebo ukrást.
Druhá výhoda je spíše pro finálního uživatele systému. Spočívá v tom, že médium biometrické identifikace má každý s sebou bez toho, aby ho ztrácel, zapomínal či hrozilo riziko odcizení. Využití biometrických technologií v přístupových aplikacích přitom již dávno není science fiction. Každodenně jsou používány ve velkých i malých podnicích.
Přidaná hodnota docházkového a přístupového systému
V dnešní době není evidence docházky jenom o zpracování docházkových dat, ale společnosti zpravidla potřebují řešit komplexní agendu. To je možné realizovat propojením dat z identifikačního systému do dalších aplikací v podniku, ale pokročilé systémy zvládnou mnoho požadavků řešit samostatně. Například již zmíněný modulární systém Aktion nabízí moduly pro základy personalistiky, workflow a plánování směn, evidence činností zaměstnance, ukládání dokumentů k osobám aj.
Výběr identifikačního systému
Možnosti konfigurace docházkového a přístupového systému Aktion jsou prakticky neomezené. Instalace systému, snadná a přehledná obsluha softwaru, rychlost a neomezené možnosti výpočtu docházkových dat, licenční politika a v neposlední řadě i design hardwaru – to jsou hlavní důvody, které byste měli brát v úvahu při výběru docházkového a přístupového systému. Důležitým parametrem jsou také možnosti speciálních úprav a zakázkových řešení postavených na míru konkrétnímu zákazníkovi.